Son Firavun Hüsnü Mübarek kimdir?

 

Muhammed Hüsnü Said Mübarek... İsmiyle müsemma olamayan bir despot... 30 yıldır Mısır halkını baskı altında tutarak inançlarına yabancılaştırma çabası içinde oldu..., ABD ve İsrail'e yanaşıp onların sözüyle hareket etti... Özellikle Müslüman Kardeşler ve Gazze konusundaki tavırlarıyla Müslümanların nefretini kazandı.

Ehl-i Beyt Haber Ajansı ABNA- Son Firavun Hüsnü Mübarek, ABD ve İsrail'in desteğiyle sürdürdüğü 30 yıllık iktidarının son günlerini yaşıyor. Emrindeki polis gücüyle inançlı halkı sürekli baskı altında tutan Mübarek son olarak namaz kılan halkın üzerine tazyikli su sıktırmıştı.


İSMİ MÜBAREK AMA...!


Mübarek, 4 Mayıs 1928’de Kahire yakınlarındaki Menofya Köyü’nde dünyaya geldi. Hava Harp Akademisi’ni bitiren Mübarek, Mısır Ordusunda çeşitli görevler üstlendi.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile askerlik kariyerinin zirvesine ulaşan Hüsnü Mübarek, 1975’te Devlet Başkanı Enver Sedat’ın yardımcılığına atandı.


6 Ekim 1981’deki Enver Sedat suikastı, Hüsnü Mübarek ve Mısır siyaseti için dönüm noktası oldu.


Sedat’ın ölümünün ardından Devlet Başkanlığını devralan Mübarek; 87, 93, 99 ve 2005’teki sözde seçimleri kazanarak iktidarını sürdürdü.


Uzun soluklu iktidarı ile sık sık eleştirilere maruz kalan Hüsnü Mübarek, Mısır’ı, Osmanlı paşası Mehmet Ali Paşa’dan sonra en uzun süre yöneten kişi olarak tarihe geçti.


Amerika Birleşik Devletleri ile Orta Doğu ülkeleri arasında kilit rol üstlenen Mübarek’in İsrail-Filistin ilişkileri konusunda takındığı tutum da eleştiri oklarının kendisine çevrilmesine sebep oldu.


Hüsnü Mübarek, Washignton’ın yanı sıra İsrail’in de müttefiki olarak hareket etti.


MÜSLÜMAN KARDEŞLERİ YASAKLADI


Mübarek, Mısır'ın en etkin hareketi Hasan El Benna'nın kurduğu İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)'in siyasi faaliyetlerde bulunmasını yasakladı. Müslüman Kardeşler'in liderlerini ise ya hapisle cezalandırdı ya da sürgüne gönderdi.


GAZZE'YE YARDIMLARI ENGELLEDİ


İsrail’in Gazze’ye saldırılarından Hamas’ı sorumlu tutması ve Filistin’e giden insani yardım konvoyunun Mısır limanına demirlemesine izin vermemesi gibi olaylarla tepkileri üzerine çekti.


ÇOCUKLARI


Suzan Mübarek ile evli olan 83 yaşındaki Hüsnü Mübarek, Cemal ve Alaa Mübarek’in babasıdır.


Aktif siyasetin içinde olan Cemal Mübarek, yakın zaman kadar "devlet başkanlığı koltuğunun varisi" olarak görülüyordu.


Babası ve kardeşinin aksine politikaya uzak olan Alaa Mübarek ise, ticaretle uğraşıyor…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !